Company Logo
slide 1 slide 2 slide 3

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

WP 20171116 0041Biblioteka Szkolna Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Rzeczycy w trakcie realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa przeprowadziła kilka działań w bieżącym roku szkolnym. Przede wszystkim zostały zakupione książki za pieniądze przyznane na zakup książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, zostały wpisane do księgozbioru i sukcesywnie są zakładane do nich karty. Opiekun biblioteki szkolnej w Rzeczycy Monika Fau dokonała zamówień książek, które bardzo wzbogaciły biblioteczną ofertę. Książki zostały zakupione po wcześniej przeprowadzonym tzw. Festiwalu książek, polegającym na propozycjach książek, które uczniowie chcieliby wypożyczać z biblioteki. Zakupione zostały również lektury szkolne.

W październiku w ramach realizowanego Programu i z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w Gimnazjum w Rzeczycy oraz w bibliotece szkolnej zorganizowano kilka działań. Jednym z nich był Bookcrossing w bibliotece czyli uwolnij książkę – przynieś przeczytaną książkę i zamień się z kolegą, koleżanką – czwartkowa wymiana książek.

Następną akcją z mnóstwem książek, tym razem do kupienia, był Kiermasz Książki zorganizowany w bibliotece.

Z okazji Światowego Tygodnia Zwierząt w bibliotece szkolnej w Rzeczycy na wystawce znalazły się książki o zwierzętach zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i książki z czytelni Biblioteki. Na przerwach i na świetlicach uczniowie mieli możliwość zapoznania się z książkami o zwierzętach znajdującymi się w ofercie biblioteki. Akcje te prowadzone w bibliotece były ofertą skierowaną zarówno do uczniów gimnazjum jak i do uczniów szkoły podstawowej. Przez jeden tydzień października w Gimnazjum w Rzeczycy zorganizowana została akcja głośnego czytania przez nauczycieli prowadzących zajęcia codziennie przez dziesięć minut na ustalonej tej samej godzinie lekcyjnej. Kolejnym działaniem było przedstawienie prezentacji w bibliotece szkolnej Historia książki w Polsce i Jan Kochanowski uczniom klas trzecich gimnazjum.

Następnymi działaniami, które zostały przeprowadzone są konkursy. Pierwszy konkurs pod hasłem Życie i twórczość Józefa Teodora Konrada Korzeniowskiego to konkurs – test z odpowiedziami do wyboru: a, b, c. Uczniowie otrzymali materiały z biblioteki o życiu i twórczości Josepha Conrada; takiego pseudonimu artystycznego później Korzeniowski używał. Conrad w szkicu Autokracja i wojna nakreślił wizję Europy bez granic. Według niego tylko taka Europa może zapewnić trwały pokój między narodami naszego kontynentu i zmniejszyć niebezpieczeństwo imperialnych agresji ze strony innych państw. Dzieła Conrada weszły na stałe do kanonu lektur. Pisarz prawdziwie europejski, bo podejmuje w swoich książkach tematy ważne dla naszego kontynentu. Mieszkał w Wielkiej Brytanii i pisał w języku angielskim. Najbardziej znaną jego książką w Polsce jest Lord Jim. Rok 2017 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Josepha Conrada. Przy wyborze podkreślano, że ,, zajmuje on niekwestionowaną pozycję klasyka literatury nowoczesnej, który zmienił oblicze prozy powieściowej.’’ Warto więc było zapoznać się z jego biografią.

W konkursie wzięło udział 17 uczniów Gimnazjum. Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce – Milena Tomaszewska kl. III c

II miejsce – Wiktor Szymański kl. II a

III miejsce – Liman Agata kl. III a, Angelika Goska kl. II a, Klaudia Lesiak kl. III a

Drugi konkurs to konkurs plastyczny pod hasłem Ja czytam, a Ty. W konkursie wzięło udział 7 uczniów Gimnazjum. Wyniki tego konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce Agata Liman kl. III a

II miejsce Paulina Adamska kl. III c

III miejsce Hanna Gwóźdź kl. II b Monika Pacucha kl. III a

Spotkanie z poezją i naszą lokalną autorką Genowefą Kosiacką-Bąk to kolejne działanie z inicjatywy biblioteki szkolnej. Spotkanie z poezją odbyło się w naszej szkolnej bibliotece w Rzeczycy. Wzięli w nim udział uczniowie klas II i III, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Razem z autorką Sercem pisane i Wiersze zza płota na spotkanie przybyła Pani Grażyna Kamińska, prowadząca Bibliotekę Publiczną przy GOK-u w Rzeczycy. Pani Genowefa Kosiacka-Bąk i towarzysząca jej Pani Grażyna zapoznały uczniów z twórczością naszej lokalnej pisarki i twórczyni ludowej, która pisze od niedawna, ale wcześniej zajmowała się wycinankarstwem, haftowaniem, wykonywaniem pająków z bibuły, wykonywaniem kraszanek wielkanocnych. Pani Genowefa prowadzi warsztaty z dziedziny plastyki papierowej w wielu szkołach i instytucjach kultury. Jej prace z dziedziny wycinanki znajdują się również w Muzeum w Białymstoku. I oczywiście pisze. W trakcie spotkania uczniowie zapoznali się nie tylko z wierszami znajdującymi się w dwóch wydanych tomikach, ale także z wierszami jeszcze nigdzie nie opublikowanymi. A są to: Droga do Ciebie, W parku, Pożegnanie jaskółek, Wściekły huragan, Jesienny list, Zachód słońca. Wiersze czytane przez wszystkich, również samych uczniów, wzbudziły refleksję nad światem, przyrodą. Nasza lokalna autorka pisze też prozą i fragment swojej twórczości napisanej gwarą zaprezentowała naszym uczniom.

Monika Fau

Licznik odwiedzin

Today0
Yesterday30
Week30
Month220
All61367

Currently are 9 guests and no members online

Strony polecane

Realizowane programy

  banner projektGim ok

 icon.jpg

wfos

logo
14949698931000 sks-logo-gotowe-12

LNU logo
Powered by Joomla!®. Copyright©2012 Gimnazjum im. J. Kochanowskiego w Rzeczycy.