Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

IMG 01021 marca kwiaty pod obeliskiem Pamięci Ofiar Mieszkańców Gminy przy Urzędzie Gminy w Rzeczycy złożyli przedstawiciele uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, wraz z dyrektorami szkół: Grażyną Kielan i Małgorzatą Szczur. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowała nauczycielka historii, Grażyna Stankiewicz.
"Żołnierze Wyklęci", nazywani także "Żołnierzami Niezłomnymi", to żołnierze polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Większość z nich zginęła w trakcie walk lub została skazana na śmierć wyrokami komunistycznych sądów.
Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych po raz pierwszy obchodzono 1 marca 2011 roku – w 60. rocznicę wykonania wyroku na siedmiu ostatnich członkach stowarzyszenia "Wolność i Niezawisłość".