XIV Festiwal Gimnazjalny "Wieś polska w poezji i prozie"

DSCN0262Tegoroczny, XIV Festiwal Gimnazjalny "Wieś polska w poezji i prozie" objęli honorowym patronatem:
Łódzki Kurator Oświaty, Jan Kamiński
Starosta Tomaszowski, Piotr Kagankiewicz
Wójt Gminy Rzeczyca, Marek Kaźmierczyk
Gośćmi honorowymi Festiwalu byli: Poseł na Sejm RP Marcin Witko, Dyrektor Delegatury Łódzkiego  Kuratorium Oświaty w Piotrkowie Tryb. Andrzej Juszczak, Członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego  Leon Karwat, Wójt Gminy Rzeczyca Marek Kaźmierczyk, Proboszcz Parafii w Rzeczycy ks. Henryk Linarcik, Przewodniczący Rady Gminy Wojciech Szopa, Przewodnicząca Komisji Oświaty Elżbieta Wilkońska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rzeczycy Jacek Zakrzewski, twórczyni ludowa Genowefa Kosiacka - Bąk oraz Rada Rodziców Gimnazjum.
Do konkursu zgłosiło się 27 uczestników z Jeżowa, Popielaw, Będkowa, Lubochni, Inowłodza, Poświętnego, Cielądza, Rzeczycy i Nowego Miasta.

Komisja  przyznała następujące nagrody:
I miejsce: Monika Reszka z Lubochni i Daria Socha z Rzeczycy
II miejsce: Ewa Staruch z Rzeczycy i Patrycja Matera z Popielaw
III miejsce: Paulina Telega z Inowłodza i Michalina Królik z Rzeczycy
Wyróżnienia otrzymali:
Marta Kosiacka - Bąk z Rzeczycy, Angelika Pająk i Paulina Jadczak z Cielądza, Katarzyna Śliwińska, Bartosz Stępień  i Natalia Kopacz z Inowłodza, Kamil Kiraga i Aleksandra Łyszkowicz z Jeżowa, Marika Sońta z Będkowa oraz Mateusz Lesiak i Piotr Grabowski z Nowego Miasta.
W ramach Festiwalu odbyły się dwa konkursy: plastyczny i fotograficzny. W konkursie fotograficznym, w kategorii "Tradycja" nagrodzono:
za I miejsce: Elizę Śniegula z Będkowa i Emilię Przybyłek z Rzeczycy
II miejsce - Oliwia Miszczak z Będkowa
III miejsce - Weronika Lewandowska z Rzeczycy.
W kategorii "Krajobraz":  I miejsce - Kamil Kiraga z Jeżowa i Karolina Grzejszczyk z Rzeczycy, III miejsce - Radosław Legieziński z Będkowa.
W kategorii "Modernizacja wsi" wyróżnienia otrzymali Patryk Trybel i Cezary Milczarek z Rzeczycy.
W konkursie plastycznym nagrodzono: Łukasza Grota, Dominika Petrykę i Weronikę Bielecką z Nowego Miasta.
Impreza promowała dziedzictwo kulturowe regionu, zintegrowała społeczność lokalną i przyczyniła się do rozwoju kultury naszej Małej Ojczyzny. Wykazano dużą dbałość o zachowanie tradycji wsi polskiej. Uczestnicy sięgnęli po mało popularne wśród młodzieży utwory o tematyce ludowej.
Piękne dekoracje wykonali: Ewa Sputowska, Monika Fau, Małgorzata Szczur. Prezentacje multimedialne przygotowali uczniowie pod kierunkiem: Agaty Ostalskiej i Anny Malczewskiej. Nad stroną techniczną czuwali pracownicy szkoły.