Historia Szkoły

historia2Gimnazjum w Rzeczycy powołane zostało uchwałą Rady Gminy w dniu 12 marca 1999 roku. Obwód szkoły objął cały teren gminy Rzeczyca. Pierwszym jej dyrektorem została pani Grażyna Kielan.

W dniu 1 września 1999 roku Gimnazjum rozpoczyna swą działalność. Do pierwszych klas wstępuje 98 uczniów, tworząc cztery równoległe oddziały. W uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego bierze udział wójt Gminy Rzeczyca Marek Pałasz. Na ręce Pani Dyrektor zostaje wręczony Akt Założycielski.

historia1Po roku działalności Szkoła może pochwalić się licznymi sukcesami pedagogicznymi. Sara Piela, uczennica klasy 1b zajmuje pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim Poezji Marii Konopnickiej w Przedborzu, Wojewódzka Komisja Konkursowa przeprowadzająca V edycję Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” składa wyrazy uznania Przemysławowi Żegnałkowi, uczniowi klasy 1b, za prezentowany poziom wiedzy, zaś uczennica klasy 1a, Karolina Miazga otrzymuje honorowy tytuł Primus Inter Pares, za najwyższą średnią w szkole. To tylko trzy przykłady z licznych osiągnięć uczniów nowo powstałego Gimnazjum.

historia3W roku szkolnym 2000/2001 do naszego Gimnazjum przybywa kolejnych 82 uczniów. W tym roku Szkoła jest inicjatorem Festiwalu Gimnazjalnego „Wieś polska w poezji i prozie”. Udział w zorganizowanym na dzień 1 lutego 2001 roku konkursie recytatorskim bierze udział młodzież z naszego Gimnazjum i gimnazjów ościennych gmin: Czerniewic, Lubchni i Żelechlinka. Łącznie wystąpiło 14 osób, zaś festiwal zaszczyciły i uświetniły swą obecnością takie osobistości, jak poetka Grażyna Kowalska, dyrektor TIGE Małgorzata Duczkowska-Piasecka, redaktor „Nowej wsi” Mateusz Orzechowski, przedstawiciel łódzkiego radia, oraz wójt naszej gminy. Od owego roku organizacja Festiwalu staje się tradycją w naszym Gimnazjum.

W roku 2002 kończą się prace remontowe i budowlane w gimnazjum i wreszcie, 29 kwietnia ma historia4miejsce uroczyste oddanie do użytku odrestaurowanego budynku szkolnego. Szkoła może poszczycić się nowoczesną salą multimedialną i salą komputerową, odnowioną salą gimnastyczną i nowymi salami dydaktycznymi. W tym roku mury Gimnazjum opuszcza pierwszych 97 absolwentów.

historia514 października 2002 roku ma miejsce uroczyste nadanie Szkole imienia. Patronem Gimnazjum w Rzeczycy zostaje Jan Kochanowski. Podczas nabożeństwa w kościele św. Katarzyny zostaje poświęcony sztandar Szkoły otrzymany od Rady Rodziców. Do uroczystości przygotowali się uczniowie i przedstawili inscenizację pod tytułem „Z wizytą u Jana Kochanowskiego”. Nad organizacją literacko-muzyczną przedstawienia czuwały panie Anna Malczewska, oraz Agnieszka Strawińska. Podążając śladami nowo wybranego Patrona nasi uczniowie wyjeżdżają na wycieczkę do Zwolenia, Czarnolasu, Puław i Kazimierza Dolnego, gdzie zwiedzają m.in. izbę pamięci w Muzeum Regionalnym w Zwoleniu, poświęconą Janowi Kochanowskiemu, oraz kościół w Czarnolesie gdzie znajduje się grób naszego Patrona. Od tego roku w październiku obchodzimy dzień patrona.

Rok 2005 jest kolejny ważnym rokiem dla naszego Gimnazjum. W czerwcu, podczas obchodów 670-lecia Rzeczycy zostaje położony kamień węgielny pod budowę nowej hali sportowej. W uroczystości biorą udział znane osobistości ze świata polskiego sportu, m.in. Zenon Łuczewski, wicemistrz olimpijski, Jan Szczepański, mistrz olimpijski z Monachium (1972 r.). Hala sportowa zostanie oddana do użytku we wrześniu 2006 roku, stając się chlubą nie tylko naszej Szkoły, ale i całej Gminy.

W ciągu 11 lat istnienia nasze Gimnazjum podejmowało wiele inicjatyw społecznych i kulturowych,historia7 organizowało spotkania z wieloma znanymi i cenionymi ludźmi ze świata kultury, polityki czy sportu. Możemy pochwalić się wieloma osiągnięciami sportowymi, udziałem w wielu akcjach, jak na przykład „Sprzątanie świata”, oraz „Wielka orkiestra świątecznej pomocy”, zaś sukcesy naszych uczniów są nieustannym powodem naszej dumy.