XVII Festiwal Gimnazjalny "Wieś polska w poezji i prozie"

IMG 4514,,Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości’’ Jan Paweł II
W miniony piątek, 28 kwietnia 2017r, odbył się XVII Festiwal ,,Wieś polska w poezji i prozie’’. Jest to impreza organizowana przez nasze Gimnazjum corocznie, od 2001 roku. Honorowy Patronat nad Festiwalem objęli: Starosta Tomaszowski, Mirosław Kukliński i Wójt Gminy Rzeczyca, Marek Kaźmierczyk.
Gośćmi honorowymi byli: Wójt Gminy Rzeczyca, Pan Marek Kaźmierczyk, Przewodniczący Rady Gminy, Pan Leszek Kosiacki, Zastępca Wójta, Pani Iwona Łuszcz-Krawczyk, Przewodniczący Komisji Oświaty, Pan Andrzej Gwizdoń, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Pan Jacek Zakrzewski, twórczynie ludowe: Pani Genowefa Kosiacka-Bąk i Pani Marianna Pawlak.
Jak podkreśliła Pani Dyrektor, dla prawidłowego rozwoju młodego pokolenia i kształtowania poczucia tożsamości narodowej bardzo ważna jest znajomość własnej historii. Dlatego też w naszej szkole, od początku jej istnienia kładziemy nacisk nie tylko na korzystanie z nowych technologii, ale także na kultywowanie tradycji i wychowanie w duchu wartości patriotycznych.
W tegorocznych zmaganiach konkursowych wzięło udział piętnastu uczestników.

Jury przyznało:
I miejsce dla Ilony Sadowskiej z Poświętnego
II miejsce dla Joanny Zaremby i Roberta Krakowiaka z Poświętnego
III miejsce dla Moniki Pacuchy z Rzeczycy i Wiktorii Trzeskiej z Inowłodza
oraz wyróżnienia dla: Natalii Trzcińskiej (Cielądz), Joanny Kołodziejczyk (Rzeczyca), Angeli Hozer (Rzeczyca), Jakuba Kopacza (Inowłódz).

Młodzież miała możliwość wysłuchania fragmentów utworów: ,,Śpiewaj skowroneczku’’ Katarzyny Zaborowskiej, ,,O strzesze naszej’’ Leopolda Staffa, ,,Baba po liftingu’’ Heleny Fiderek, ,,Jajko’’ Marianny Ksyty, ,,Modlitwa dziadka’’ Marianny Ksyty, ,,Młyn na stawkach’’ Krystyny Wieczorek, ,,Wiejska chata’’ Krystyny Walas – Bugajczuk, ,,Kucając’’ Andrzeja Stasiuka, ,,Traktat o łuskaniu fasoli’’ Wiesława Myśliwskiego, ,,Dusiołek’’ Bolesława Leśmiana, ,,Kwiaty Polskie’’ Juliana Tuwima, ,,Moja Wieś’’ Genowefy Kosiackiej-Bąk.
Dodatkowym elementem Festiwalu było podsumowanie imprez szkolonych związanych z Miesiącem Pamięci Narodowej oraz wprowadzenie w klimat świąt majowych. O rocznicach wydarzeń, które miały szczególny wpływ na losy naszego kraju przypomnieli nam uczniowie klasy II b, pod kierunkiem p. Anity Kurpińskiej.
Dziękujemy Rodzicom naszych uczniów za przygotowanie pysznych ciast dla uczestników Festiwalu. Ogromny ukłon składamy także Pani Mariannie Pawlak z Sadykierza, Pani Genowefie Kosiackiej-Bąk, Pani Małgorzacie Szczur (dekoracje) i Panu Tomaszowi Niemirskiemu (przygotowanie techniczne).
Nad całością przygotowań czuwała Pani Dyrektor, Grażyna Kielan.