Company Logo
slide 1 slide 2 slide 3

Bo jak nie my to kto ....

IMG 0045…podejmie wyzwanie, aby stawić czoła materii trudnej, obszernej i w swej zawiłości skomplikowanej, ponieważ  intelektualną łamigłówką jest określenie znaczenia wyrazów - rebnia, czyszczenia, tyczkowina czy babrzysko.  Wójt Marek Kaźmierczyk za przyczyną którego, Rambit Leśny spełnił się, do tej pory ma zawrót głowy i nie tylko On.
Stało się to, co przewidywaliśmy od ostatniego ekologicznego spotkania gmin. Otworzyliśmy się organizacyjnie, za  pełną akceptacją młodzieży gimnazjalnej w znaczeniu czasu i miejsca naszych zmagań. Czasu – ponieważ 90-lecie Lasów Państwowych jest niebanalną okazją, aby Nadleśnictwo Spała zaprosić do dwudniowej, ciekawej, intrygującej, pełnej wyzwań współpracy. Miejsca- bo współdziałanie z takim podmiotem stwarza okazję do ciekawych, inspirujących i nie dających się do końca przewidzieć zachowań. Tak też się stało, w czwartek 12 czerwca o  godz.1500. przyjechały do nas 20-o osobowe zespoły z gmin: Inowłodza, Czerniewic, Budziszewic i Lubochni. Po zakwaterowaniu jako pierwsza na 9-o kilometrową trasę rajdu z czterema stacjami do zaliczenia ruszyła drużyna z Budziszewic. Miejsce zbiórki-Żądłowice przy leśniczówce.
I stacja- Zadania z wiedzy o lesie: Drugie życie drzewa i formy życia występujące na nim.Konkurencja sportowa-sztafeta z drewnem. Rzeczycka silna grupa wyruszyła jako trzecia wraz z nauczycielami: Bernardetą Grot, Rafałem Strawińskim i Ewą Sputowską,  prowadzącą  dokumentację fotograficzną. Po dotarciu do II stacji, nastąpił pomiar miąższości drewna leżącego i rozpoznawanie wybranych próbek skał i minerałów. Z naszej drużyny szare komórki wytężyli: Natalia Pawłowska, Michalina Królik, Michalina Wlazło, Natalia Przyborek, Kamila Bąk-Kosiacka, Patrycja Socha, Weronika Lewandowska, Kacper Baran, Piotr Pazura. 

W slalomie pomiędzy drzewami z prędkością światła przemykali: Ewelina Rydz, Ewelina Bigos,  Karolina Bursztyńska, Dominik Winiarski, Rafał Gwizdoń , Sebastian Szopa, którzy byli niedoścignieni. Odległość pomiędzy II a III stacją to odcinek ok. 7km , za to najpiękniejszy, malowniczo usytuowany teren w dolinie rzeki Pilica. Wokół zmierzających do III stacji grup, unosił się zapach, najprzedniejszych  produktów  światowych koncernów, mających zastosowanie do walki z … komarami. W konkurencji- stanie na linie, Dominik Winiarski okazał się akrobatą. W 2 minucie i 58 sekundzie balansowania na linie, komar, który go kąsał od kilkunastu sekund  doprowadzając do ostateczności sprawił, że Dominik nie wytrzymał, po czym pogonił za nim w las. Na tej stacji były jeszcze bardzo ciekawe pytania z pszczelarstwa i bartnictwa. Wreszcie dotarliśmy na końcową polanę. Zupa strogonow i kiełbaski z rusztu smakowały wybornie. Pytania z gwary myśliwskiej i rozpoznawania zwierząt po tropach, w swej ekspresji i dynamice zdarzeń, nie mogły przebić ostatniej konkurencji: piła „moja-twoja”. No i zaczęło się… dwuosobowe zespoły chłopców i dziewcząt przystąpiły do tej jakże skomplikowanej i koordynacyjnie, stojącej na najwyższym poziomie umiejętności, konkurencji. Techniki jakie nam zaprezentowano w sprawie cięcia wałka drewna wprawiły nas w osłupienie. Wspomniany wcześniej linoskoczek w ferworze walki z czasem, gdzie piła gięła się w pół i jęczała, zaprezentował sposób „na kolanach”?? Po zakończeniu tej konkurencji odetchnęliśmy z ulgą. Ale to nie koniec- do boju poprosiłem, wytrawnych znawców sztuki cięcia drewna tym zapomnianym sposobem. Przystąpili do niego-Wójt Marek Kaźmierczyk i Dyrektor Gimnazjum w Czerniewicach Andrzej Obiała vs dwóm leśniczym z Nadleśnictwa Spała. Rywalizacja stała na najwyższym poziomie - prawidłowy chwyt, postawa tnącego, równe, energiczne, wykorzystujące całą długość piły ruchy- perfekcja. O dwie sekundy lepszymi okazała się para: Marek Kaźmierczyk i Andrzej Obiała. Owacjom nie było końca, ale do czasu, kiedy  rozbrzmiała  muzyka i snopy światła z agregatu rozświetliły polanę, na której młodzież ochoczo przystąpiła do tańca. Znany nam kaskader, brylował również na parkiecie, gdzie porywał dziewczęta do tańca nie bacząc na gminę z której się wywodzą.  Tą  sielankę, zdawało by się, nie mającą końca do rana, opuściliśmy prowadząc młodzież na nocleg, budząc (dosłownie) zaciekawienie mieszkańców części Rzeczycy, gdy cała 100 osobowa grupa z pieśnią na ustach stawiła się w gimnazjum. Zmęczeni trudami dnia udali się na spoczynek??


Zanim niektórzy się zorientowali, nastał piękny poranek kończący nasze leśne potyczki. Po śniadaniu o godz. 900 na płytę hali wmaszerowały wszystkie reprezentacje. Leśny okrzyk zmobilizował wszystkie zespoły do pracy związanej z teorią, tańcem i plastyką. Wcześniej powitaliśmy zaproszonych gości, reprezentujących Nadleśnictwo Spała: P.Annę Stępień, P.Marka Leszczyńskiego, P. Jarosława Kępę i Wójta Gminy Inowłódz Zenona Chojnackiego, Dyrektora Gimnazjum w Inowłodzu Małgorzatę Tabor, Dyrektora Gimnazjum w Czerniewicach Andrzeja Obiałę, P.Józefa Michalika z TIT-u, Wójta Gminy Marka Kaźmierczyka, Skarbnika Gminy Grażynę Frączak, Dyrektora PSP Małgorzatę Sobolewską-Gdak, Dyrektora Gimnazjum  Grażynę Kielan, Inspektora UG Monikę Wieteska.
 Wedle przyjętej wcześniej  konwencji {seria pytań, taniec} w drugim dniu Rambitu jury w składzie: przewodnicząca-Grażyna Kielan, członek- Anna Stępień i  Monika Wieteska,  dbało o regulaminowy przebieg konkursu z teorii. Magdalena Narożnik jako królowa pól i lasów, znakomicie pełniła swoją rolę, regulaminowo losując z pełną powagą i dostojeństwem pytania dla drużyn. Nasze dziewczęta wiadomości z teorii opanowały w sposób doskonały, a były to: Natalia Pawłowska, Michalina Królik i Michalina Wlazło. Pomiędzy seriami pytań występowały zespoły taneczne, w tym profesjonalny rzeczycki prowadzony przez Karolinę Walczyk, a wystąpiły w nim: Wiktoria Jaworska, Karolina Kmita, Daria Socha, Ewelina Rydz, Patrycja Socha i Aleksandra Socha. Indywidualnie zatańczyła Karolina Jędryka. Wcześniej bo o godzinie 900 rozpoczęły pracę zespoły plastyczne - nas reprezentowały: Patrycja Kośka i Natalia Pacucha. Pod koniec współzawodnictwa z wiedzy, sekcja techniczna w składzie: Ewa Staruch, Michał Kucharski, Dawid Wosiek, Kacper Kłoda i Bartłomiej Gałka wniosła nagrody dla szkół w postaci radiomagnetofonów, aparatów fotograficznych i sprzętu sportowego. Kwota pozyskana z WFOŚiGW z Łodzi to 15000 PLN. Skoro mowa o nagrodach, czas na podsumowanie. Jury plastyczne: przewodnicząca - Grażyna Frączak i Marek Kaźmierczyk, Jarosław Kępa, Andrzej Obiała zgodnie uznali, że I miejsce zajęło Gimnazjum w Rzeczycy i Gimnazjum w Czerniewicach, natomiast II miejsce pozostałe gimnazja z Inowłodza, Lubochni i Budziszewic.
 Natomiast dwudniowe zmagania w zakresie wiedzy o lesie i w konkurencjach sprawnościowych przedstawiają się następująco: I miejsce Gimnazjum  w Rzeczycy, II miejsce Gimnazjum w Budziszewicach, III miejsce Gimnazjum w Inowłodzu i Lubochni, IV miejsce Gimnazjum w Czerniewicach.
Od momentu przyjazdu zespołów panowała bardzo miła i serdeczna atmosfera. Nawiązano mnóstwo znajomości i przyjaźni i już rozległy się głosy, aby Rambit nie był z jednym, ale z dwoma lub z trzema noclegami. Organizatorzy przedsięwzięcia Wójt Marek Kaźmierczyk i Dyrektor Grażyna Kielan odpowiadając dyplomatycznie, byli za a nawet przeciw, z akcentem na za.
Mrozu i Tomson rozbrzmiewający w bajkowej scenerii ogromnego księżyca i pobłyskującej toni Pilicy, czyżby mieli rację ?

Podziękowania dla Pań i Panów zaangażowanych w pomoc przy organizacji Rambitu:
Radnej Wiesławie Gierach, Małgorzacie Szczur, Anecie Narożnik, Katarzynie Wójtowicz, Dyrektorowi GOK Jackowi Zakrzewskiemu, Kierownikowi RUK Grzegorzowi Krośnia,  Kierownikowi hali Krzysztofowi Piechnie, Inspektorowi UG  Pawłowi Goleniowi.


Licznik odwiedzin

Today5
Yesterday8
Week5
Month153
All66164

Currently are 6 guests and no members online

Strony polecane

Realizowane programy

  banner projektGim ok

 icon.jpg

wfos

logo
14949698931000 sks-logo-gotowe-12

LNU logo
Powered by Joomla!®. Copyright©2012 Gimnazjum im. J. Kochanowskiego w Rzeczycy.